Trafik Sigortası

Hasar durumlarında karşı tarafta oluşan maddi zararları ve bedeni zararları güvence altına alan ve karşı taraftaki hasarları ödeyen bir sigorta ürünüdür.

Trafik sigortaları zorunlu Trafik Sigortası başta olmak üzere, kasko sigortası gibi farklı şekillerde uygulanabilir. Her iki sigorta çeşidinin de genel amacı trafik kazalarından sonra araçlarda oluşan hasarların yanı sıra, üçüncü kişilere verilen zarar neticesinde yaşanacak sağlık problemleriyle alakalı maddi mağduriyetleri ortadan kaldırmaktır.

İki sigorta türü arasında özellikle kasko sigortası kendi içinde oldukça çeşitli seçeneklere sahip olabilir. Bununla birlikte, yasal olarak yaptırılması zorunlu olan bir diğer Trafik Sigortası daha vardır. Zorunlu Trafik Sigortası olarak adlandırılan bu sigorta uygulaması, nispeten daha dar kapsamlıdır. Bununla birlikte yine kasko poliçelerine kıyasla daha ekonomiktir.

Zorunlu Trafik Sigortası Hakkında

Ülkemizde motorlu taşıtların trafikte yasaları ihlal etmeden dolaşması için yapması gereken zorunlu sigortadır. Burada esas hedeflenen, vatandaşların trafik kazaları neticesinde yaşayabilecekleri mağduriyetlerin önüne geçmektir.

Bu sebeple, bahsi geçen sigorta türü devlet tarafından zorunlu kılınmıştır. Kazalardan sonra araçlarda meydana gelen hasarlar, belli teminatlar çerçevesinde bu sigorta ile karşılanabilir. Bununla birlikte, üçüncü kişilerin sağlık giderleri de yine bu sigorta ile güvence altına alınmıştır. Bu noktada, yaralanmalardan sakat kalmalara ve dahi ölümlü kazalara kadar belirlenmiş bazı teminatlar mevcuttur. (Ölümlü kazada ödemeler kişinin ailesine yapılır.)

Sigortanın maliyetleri karşılaması, kazaya karışan kişilerin kusur durumu neticesinde netlik kazanmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası Kendi Arabamın Hasarını Karşılar Mı ?

Maalesef, hayır. Zorunlu Trafik Sigortası kapsamında güvence altına alınan hasarlar sadece üçüncü şahıslara ait olanlardır. Bu noktada, teminatlar ve limitler sadece sizin hasar verdiğiniz araçların veya kişilerin gördüğü zararla ilgilidir.

Zorunlu Trafik Sigortası Neden Zorunlu ?

Kendi aracınızın hasarını da karşılamıyorsa, bu sigorta neden zorunlu? Devletimizin Zorunlu Trafik Sigortası ile ortadan kaldırmayı planladığı asıl mağduriyetler, üçüncü kişilerin yaşadıkları mağduriyetlerdir. Bu nedenle Zorunlu Trafik Sigortası üçüncü kişilerin aldıkları maddi ve bedeni hasarlara odaklanarak oluşturulmuştur. Ülke çapında yaygınlaştırılan bu tür uygulamalar sayesinde, kazaya karışan tarafların her ikisini de ilgilendirebilecek birçok mağduriyete engel olunabilir.

Kasko İle Zorunlu Trafik Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Zorunlu araç veya Trafik Sigortası adıyla bilinen sigortanın, kasko sigortaları ile ayrıştığı en belirgin nokta kapsamdır. Zira kasko sigortaları hırsızlık, kundaklama, teknik arızalar, kaza vb. birçok senaryoda aracınızın alacağı hasarı karşılarken, zorunlu sigorta yalnızca üçüncü kişilerin hasarlarını karşılamaktadır.

Bu noktada, kasko sigortası tamamıyla isteğe bağlı yaptırılan bir sigortadır.